Realizacja

Realizacja
http://pisanie-prac24h.pl

Wstęp i zakończenie pracy promocyjnej (2)

Jakie zagadnienia umieścić we wstępie i zakończeniu pracy dyplomowej, inżynierskiej, magisterskiej?

     Wstęp, obok zakończenia to jeden z kluczowych elementów pracy promocyjnej. Z reguły zawiera się na 2-3 stronach. Wstęp nie jest miejscem omawiania problematyki tematu z punktu widzenia literatury przedmiotu, toteż należy unikać w nim cytowań.
     W pierwszej części wstępu warto odnieść się do kontekstu podjętego zagadnienia (dlaczego temat jest ważny? co stało się bodźcem zainteresowania daną kwestią i skąd pomysł na przeprowadzenie badań własnych? jaki związek ma ogół zagadnień z samym autorem?).
 
     W drugiej części wstępu należy określić przedmiot i cel badań oraz problemy badawcze (główny i/lub szczegółowe w zależności od wymagań jakie stawia promotor). W przypadku prac inżynierskich w tej części pracy promocyjnej z reguły umieszcza się jedynie informacje na temat celu pracy.
 
     We wprowadzeniu powinno się również scharakteryzować strukturę pracy. Innymi słowy, w syntetyczny sposób przedstawić zawartość poszczególnych rozdziałów. Ponadto, warto dokonać krytycznej analizy literatury przedmiotu. Chodzi tutaj przede wszystkim o pokazanie jak mocno realizowana przez nas problematyka jest eksploatowana w literaturze polskiej (w tym czasopismach) i zagranicznej. Pożądane jest zasygnalizowanie, które pozycje wskazane w bibliografii były najbardziej przydatne i dlaczego.
     Zakończenie pracy promocyjnej to po wstępie kolejny jej newralgiczny komponent. Jest ono miejscem, w którym Student powinien wyciągnąć wnioski z części teoretycznej i/lub badawczej, zweryfikować wysunięte w pracy postulaty badawcze i hipotezy oraz przedstawić wnioski praktyczne (realizacja celu aplikacyjnego pracy, tj. użyteczność rezultatów pracy promocyjnej dla praktyki gospodarczej, np. dla środowiska w którym przeprowadzono badania).  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpis jest ciekawy? Prosimy o kilka słów komentarza....