Realizacja

Realizacja
http://pisanie-prac24h.pl

Prezentacja multimedialna – autoreferat (6)


Organizacja zawartości slajdów

 
Prezentacja multimedialna, która jest coraz częstszym instrumentem wizualizacji wykorzystywanym i pożądanym podczas obrony pracy promocyjnej powinna składać się z 10-15 slajdów.

Slajd tytułowy nie może być „pstrokaty”, co oznacza, że nie zapełniamy go grafiką. Jedynym elementem graficznym, jaki można umieścić na slajdzie tytułowym jest logo uczelni. Należy zawrzeć na nim takie informacje, jak: nazwa uczelni, wydziału, ewentualnie katedry; tytuł pracy promocyjnej, jej forma (dyplomowa, inżynierska, magisterska), imię i nazwisko dyplomanta, tytuł naukowy  oraz imię i nazwisko promotora oraz recenzenta, miejscowość i rok.

Slajd drugi powinien prezentować plan wypowiedzi. Agenda umożliwi naświetlenie słuchaczom jakie zagadnienia poruszy Student w trakcie wystąpienia. Z jednej strony organizuje prezentację, a z drugiej czas wystąpienia.

Zasadnicza zawartość prezentacji multimedialnej to: określenie celu i przedmiotu pracy, założeń metodologicznych, głównych wyników badań i wniosków (zarówno z części teoretycznej, jak i badawczej). Należy unikać prezentowania definicji (chyba, że autorskich, które sformułowano w trakcie procesu badawczego). Jeżeli zachodzi konieczność umieszczenia "jakiejś" definicji, trzeba ją opatrzyć przypisem. Podobnie z prezentowaniem danych statystycznych (pierwotnych – pochodzących z autorskich badań i wtórnych – zaczerpniętych np. z GUS-u, czy Eurostatu). Dane powinny być aktualne. Nie można dopuścić do sytuacji powoływania się na dane statystyczne z 2008 r., gdy obrona ma miejsce w 2013 r. (chyba, że w pracy dokonywano analizy ex post, czyli retrospektywnej).
Ciekawym rozwiązaniem jest prezentowanie w części zasadniczej wniosków na bazie mapy mentalnej, czy prostych zależności w postaci strzałek. Wizualizacja wniosków jest bardzo dobrze odbierana na obronie, ponieważ Student omawia dany element, a nie odczytuje tekst ze slajdów. Animacje i efekty przejść slajdów wypada stosować z umiarem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustawienie przejścia slajdu po kliknięciu myszką.

Prezentację multimedialną zamyka bibliografia (o ile w slajdach powoływano się na źródła) i podziękowania za uwagę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpis jest ciekawy? Prosimy o kilka słów komentarza....