Realizacja

Realizacja
http://pisanie-prac24h.pl

Recenzja pracy dyplomowej, inżynierskiej, magisterskiej (3)

Na co zwraca uwagę recenzent?

Aspekt merytoryczny

     Dla osoby recenzującej pracę promocyjną kluczowe znaczenie mają trzy jej elementy: wstęp, zakończenie i część badawcza.


     Z reguły część teoretyczna pracy promocyjnej jest przez recenzentów jedynie przeglądana. Celem jest sprawdzenie, czy uwzględniono i rozwinięto wszystkie wymagane zagadnienia. Warto nadmienić, że analizując poprawność realizacji części teoretycznej recenzent zwraca uwagę na jakość wykorzystanych źródeł. Dobrze, żeby były to pozycje „świeże” (najlepiej po 2005 r.) i zróżnicowane: druki zwarte (polskie i zagraniczne), druki normatywne (np. ustawy, rozporządzenia), czasopisma i źródła internetowe (wskazane jest sformułowanie „Netografia).


     Uwaga recenzenta koncentruje się na części badawczej i poprawności przeprowadzenia badania/badań. Prezentacji uzyskanych danych dokonuje się na wykresach lub w tabelach (najlepiej korelacyjnych, tj. uwzgledniających odpowiedzi np. ankietowanych – o ile narzędziem badań jest kwestionariusz ankiety -  zestawione ze względu na ich cechy społeczno-demograficzne). Dużym błędem jest analizowanie i prezentowanie odpowiedzi ankietowanych ogółem, a wykorzystanie wyłącznie danych metryczkowych do scharakteryzowania badanej grupy. Przy takim podejściu można zadać sobie pytanie o celowość i przydatność danych metryczkowych.
 
     Na jednej stronie warto zestawić maksymalnie dwa elementy graficzne (tabela i/lub wykres). Pomiędzy tymi  składowymi analizy umieszcza się tekst. Przy czym analiza nie polega na umieszczeniu jednego, czy dwóch zdań nad, czy pod wykresem i/lub tabelą. Wykresy/tabele należy opisać i wykazać co z tego zobrazowania wynika i dlaczego tak jest. Argumentując dany wynik należy wyraźnie zaznaczyć, że jest to jedynie przypuszczenie, domysł Studenta, nie twierdzenie ostateczne. Użytecznymi sformułowaniami są: „Przyjmuje się, że…”, „Można założyć…”, „Dane przedstawione w tabeli/ na wykresie nr…sugerują” itp.


     Student „zapunktuje” jeżeli każdy z rozdziałów poprzedzi krótkim wstępem, a zakończy syntetycznym podsumowaniem. Metodyka taka łączy poszczególne elementy pracy promocyjnej i uzasadnia logikę całej struktury pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpis jest ciekawy? Prosimy o kilka słów komentarza....