Realizacja

Realizacja
http://pisanie-prac24h.pl

Wstawianie podziału sekcji (11)

Zastosowanie podziału sekcji


     Podział sekcji to funkcja, której (jak wynika z Naszych doświadczeń) Studenci unikają jak ognia, co jest dużym błędem, ponieważ znacznie ułatwia pracę z edytorem Word. Wykorzystanie tej opcji pozwala m.in. na:
 
zmianę numeracji stron (m.in. rozpoczęcie numerowania stron od dowolnej strony, usuwania numerów stron na stronach pierwszych nowych rozdziałów, zmianę orientacji numeru strony z pionowej na poziomą…);
 
zmianę szerokości marginesów (co jest ważne w przypadku zmiany orientacji strony z pionowej na poziomą). W sytuacji, gdy praca promocyjna zawiera dużą ilość elementów graficznych, a nie wszystkie tabele, wykresy, schematy, czy rysunki mieszczą się na stronie o orientacji pionowej wskazana jest zmiana orientacji strony. W ten sposób Student nie jest ograniczony szerokością marginesów.

 Poniżej, krok po kroku pokazujemy jak wstawić podział sekcji i umiejętnie z niego korzystać
(dotyczy edytora Microsoft Word 2010).

     Do wstawiania podziału sekcji służy opcja „Znaki podziału” zlokalizowana w menu „Układ strony” - screen 1. Możemy wstawić podział sekcji w ramach tej samej strony („Podział sekcji – ciągły”) lub rozpocząć nową sekcję na następnej stronie („Podział sekcji – następna strona”).
          Screen 1. Lokalizacja opcji podziału strony
 
     Żeby sprawdzić na ile sekcji podzielono dokument oraz na której stronie rozpoczyna się nowa sekcja należy dwukrotnie tupnąć lewym przyciskiem myszy na górny margines dokumentu (obszar „Nagłówka” i „Stopki”) – screen 2.
Screen 2. Sprawdzanie ilości wstawionych podziałów sekcji
 

Usuwanie podziału sekcji

      Opcja do usuwania podziału sekcji jest zlokalizowana w menu „Widok”, a dalej „Wersja robocza” – screen 3.
 Screen 3. Usuwanie podziału sekcji

     Interesujący nas podział sekcji usuwamy poprzez zaznaczenie (od lewej strony/marginesu) wybranego podziału sekcji i usunięcie go backspac’em. Jeżeli jedynie klikniemy na podział sekcji, nie uzyskamy oczekiwanego rezultatu – screen 4. Do pierwotnej wersji dokumentu powracamy dzięki opcji „Układ wydruku”.
Screen 4. Usuwanie podziału sekcji
 

Przykłady wykorzystania opcji podziału sekcji

Numeracja stron w pionie

     Po wstawieniu podziału sekcji możemy dowolnie manipulować numerami stron, tj. decydować, na której ze stron numer ma się pojawić, a na której nie. Przykład zastosowania to pominiecie numeru strony na stronie pierwszej rozdziału 1 pracy promocyjnej i kolejnych rozdziałów. Zanim się to uczyni, należy jednak skorzystać z jeszcze jednej opcji, mianowicie z funkcji zlokalizowanej w menu „Projektowanie”, okienko „Nawigacja”, opcja „Połącz z poprzednim” – screen 5.
 Screen 5. Zastosowanie opcji "Połącz z poprzednim"

     Jeżeli chcemy, żeby dany numer na konkretnej stronie się nie pojawiał, opcja ta musi być odznaczona.
     Celem usunięcia np. numeru strony 3, ustawiamy kursor myszy za numerem strony 3 (obszar "Stopka" – uzyskujemy do niego dostęp poprzez dwukrotne klikniecie w margines dolny dokumentu) i odznaczamy opcję „Połącz z poprzednim”. Bezpiecznym rozwiązaniem jest powtórzenie tej czynności w odniesieniu do strony z numerem 2 i 4 (poprzedzającej i następnej) – screen 6.
Screen 6. Zastosowanie opcji "Połącz z poprzednim"
 
     Teraz możemy bezpiecznie usunąć backspac’em numer strony (w tym przypadku numer 3).

Numeracja stron w poziomie

     Sprawa nieco się komplikuje, gdy zachodzi konieczność ponumerowania stron o różnych orientacjach, tj. pionowej i poziomej.
 
     Załóżmy że stron 1 dokumentu Word to strona pionowa. Strona 2 to strona pozioma. Strona 3 ponownie pionowa. Po zapisaniu tekstem strony 1, wstawiamy podział sekcji i zmieniamy orientację strony z pionowej na poziomą: „Układ strony”, „Marginesy”, „Marginesy niestandardowe”. Ukazuje się okno dialogowe „Ustawienia strony”.  Wybieramy orientację poziomą, „Zastosuj do: Ta sekcja” - screen 7.  
Screen 7. Zmiana orientacji strony z pionowej na poziomą
(uwzględnienie podziału sekcji)
 
      Sprawdzamy podziały sekcji. Do strony 1 o orientacji pionowej powinna zostać przypisana sekcja 1, dla strony 2 o orientacji poziomej sekcja 2 – screen 8.
Screen 8. Sprawdzanie podziału sekcji stron dokumentu o różnych orientacjach
 
      Pojawia się problem lokalizacji numeru strony 2 o orientacji poziomej. Znajduje się on w prawym rogu "Stopki" – screen 9. Niestety, Word nie oferuje opcji automatycznej zmiany numeru strony, tak żeby był on położony w lewy rogu stopki i obrócony o 90°. Można jednak zmienić orientację numeru ręcznie.
Screen 9. Lokalizacja numeru strony dokumentu o orientacji poziomej
 
      Ustawiamy kursor myszy za numerem strony (w tym przypadku drugiej). W obszarze "Stopki" i "Nagłówka"  odznaczamy opcję „Połącz z poprzednim”. Usuwamy numer 2 strony. Przenosimy kursor myszy do lewego obszaru „Stopki” (lewy dolny róg). Korzystamy z opcji „Pole tekstowe”/„Rysuj pole tekstowe” zlokalizowanej w menu „Wstawianie” w oknie dialogowym „Tekst” – screen 10.
Screen 10. Zmiana orientacji numeru strony
(strona o orientacji poziomej)

     Po narysowaniu pola tekstowego, wyrównaniu numeru do środka przenosimy się do zakładki „Formatowanie”, okno dialogowe „Rozmieszczenie”, opcja „Obróć”, a konkretnie „Obróć w prawo o 90°” – screen 11.
Screen 11. Obracanie numeru strony
(orientacja pozioma strony)
 
     Ostatnim krokiem jest zmiana obramowania pola tekstowego. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na pole tekstowe z obróconym numerem strony, wybieramy polecenie „Formatuj kształt”, „Kolory linii” i zaznaczamy „Brak linii” – screen 12.
Screen 12. Ostateczne formatowanie numeru strony
 

Zmiana szerokości marginesów w stronach o odmiennych orientacjach

     Załóżmy, że pierwsza strona naszego dokumentu ma orientację pionową, natomiast druga orientację poziomą. Dzielimy dokument na sekcje, tj. do strony pierwszej przypisujemy sekcję 1, do strony drugiej sekcję drugą (problem ten już omawiano w niniejszym wpisie, screen 8).

     W stronie o orientacji pionowej (pierwszej) margines na oprawę to margines lewy o szerokości załóżmy 3,5 cm. W stronie o orientacji poziomej (drugiej) margines na oprawę to nagłówek – screen 13.
Screen 13. Zmiana szerokości marginesów (orientacja pozioma strony)
 
     Żeby zmienić szerokość marginesów strony drugiej (o orientacji poziomej) ustawiamy kursor myszy w obszarze nagłówka strony 2 i przechodzimy do opcji: „Układ strony”, „Marginesy”, „Marginesy niestandardowe”. Ukazuje się okno dialogowe „Ustawienia strony”.  Zmieniamy szerokość marginesu górnego na 3,5 cm, zaznaczamy opcję „Zastosuj do”/”Zastosuj do zaznaczonych sekcji” – screen 14.
Screen 14. Zmiana szerokości marginesów (orientacja pozioma strony)