Realizacja

Realizacja
http://pisanie-prac24h.pl

Myślnik, pauza, półpauza (14)

Wykorzystanie symboli specjalnych

     W tekście prac promocyjnych Studenci najczęściej wykorzystują tzw. dywiz, czyli łącznik („-”), który na klawiaturze zlokalizowany jest obok cyfry „0”. Nie jest to błąd, aczkolwiek znacznie lepiej wygląda pauza lub półpauza. Są to symbole należące do grupy znaków specjalnych. Zlokalizowane są w okienku „Symbole”, w menu „Wstawianie” – screen 1.
Screen 1. Pauza i półpauza - znaki specjalne
 
     Po kliknięciu w opcji „Więcej symboli” pojawia się okno dialogowe „Symbol” oraz dwie zakładki „Symbole” i „Znaki specjalne”. Pauza i półpauza – jak już wspomniano – to znaki specjalne, zlokalizowane są zatem w zakładce nr 2 - screen 2.
Screen 2. Lokalizacja znaków specjalnych
 
     W tekście pracy promocyjnej ważna jest konsekwencja wybranej formy kreski. Są jednak od tej reguły odstępstwa. Są to tzw. wyrazy dwuczłonowe, np. nazwisko Kowalska-Malinowska. W przypadku tego rodzaju wyrazów należy wykorzystywać zamiast wybranej formy kreski (myślnika, pauzy, półpauzy) znak specjalny „łącznik nierozdzielajacy” – screen 3.
 Screen 3. Zastosowanie znaku specjalnego "łącznik nierozdzielajacy"
(wyrazy dwuczłonowe)
 
     Łącznik ten jest szczególnie użyteczny w sytuacji, gdy wyraz dwuczłonowy zostaje „rozbity” na dwa wiersze, co obrazuje screen 4. W zdaniu „A” nazwisko (wyraz dwuczłonowy) zostało rozbite na dwa wiersze. W zdaniu „B” po zastosowaniu łącznika nierozdzielajacego, zostało przeniesione do kolejnego wiersza.
 Screen 4. Przykład zastosowania "łącznika nierozdzielajacego"
 
     Symbol ten jest użyteczny w sytuacji, gdy np. uzupełniamy tekst po jakimś czasie. Edytor „odczytuje” przy zastosowaniu omawianego symbolu wyraz dwuczłonowy jako integralny i nie pozwoli na jego „rozbicie”, jak w przykładzie zdania „A”.
 
     Jeżeli zdarzy się tak, że podczas pisania pracy nie kontrolowano użycia symboli, tj. naprzemiennie wykorzystywano dywiz, pauzę lub półpauzę, w celu ich ujednolicenia można skorzystać z opcji „Zmień”, która pozwala na zmianę tekstu w dokumencie. Opcja ta zlokalizowana jest w edytorze Word w okienku „Edytowanie”, w menu „Narzędzia główne”.
 
     Po wciśnięciu opcji „Zmień”, pojawia się okno dialogowe „Znajdowanie i zamienianie”. Wybieramy opcję „Zmień”. Załóżmy, że chcemy zamienić łącznik na pauzę. W wierszu „Znajdź” wpisujemy zatem symbol łącznika, a w wierszu „Zamień na” symbol pauzy. Zamianę możemy kontrolować wykorzystując opcję „Znajdź następny”, możemy również zrobić to automatycznie, wykorzystując opcję „Zmień wszystko” – screen 5.
 Screen 5. Ujednolicenie symboli (znaków specjalnych) w dokumencie