Zastosowanie listy wielopoziomowej – przykład
Poniżej, krok po kroku pokazujemy jak zdefiniować nowy format numeracji i listę wielopoziomową (dotyczy edytora Microsoft Word 2010).
Jeżeli życzymy sobie, żeby nazwa „Rozdział 1”,”Rozdział 2” etc. była przypisana do nagłówka, pierwszym krokiem jaki musimy wykonać jest zdefiniowanie nagłówków rozdziału i podrozdziałów. Procedura definiowania stylu została opisana we wpisie 18, lipiec 2013 na przykładzie szablonu „Normalny” – jest ona tożsama dla pozostałych styli.
Załóżmy, że do tytułów rozdziałów przypisaliśmy „Nagłówek 1” i ustawiliśmy następującego jego parametry: czcionka Arial, rozmiar 16. Do podrozdziałów przypisaliśmy „Nagłówek 2” o parametrach: czcionka Arial, rozmiar 14.
Wpisujemy w edytorze Microsoft Word nazwę rozdziału, np. „Logistyka dystrybucji”. Przenosimy się do okna „Akapit” zlokalizowanego w menu „Narzędzia główne”. Wybieramy opcję „Numerowanie” i „Definiuj nowy format numeracji” – screen 1.
Pojawia się okno dialogowe „Definiowanie nowego formatu numeracji”. Wybieramy interesujący nas „Styl numeracji”, a w „Formacie numeracji” wpisujemy nazwę „ROZDZIAŁ” – screen 2.
W rezultacie w „Bibliotece numeracji” zostanie dodany nowy format „ROZDZIAŁ” – screen 3.
Powracamy do dokumentu. Zaznaczamy tytuł rozdziału „Logistyka dystrybucji”: przypisujemy do niego "Nagłówek 1" oraz klikamy w „Bibliotece numeracji” na format numeracji, który nas interesuje (w omawianym przypadku „ROZDZIAŁ”).
Jeżeli zdarzy się tak, że pomiędzy formatem numeracji, a nazwą rozdziału powstał duży odstęp, należy go usunąć. Wynika on z nieprawidłowego położenia „znaku tabulacji” – screen 4.
Klikamy w dokumencie w format numeracji „ROZDZIAŁ”, dalej po tupnięciu prawym przyciskiem myszy wybieramy polecenie „Dopasuj wcięcia listy” – screen 5.
W oknie dialogowym „Definiowanie nowej listy wielopoziomowej” rozwijamy opcję „Więcej” – screen 6.
Interesuje nas sekcja okna „Położenie”. W opcji „Po znaku numeracji” wybieramy polecenie „Odstęp”. W konsekwencji pomiędzy formatem numeracji, a tytułem rozdziału będzie widoczny odstęp o wartości jednej spacji. W tym momencie warto również sprawdzić, czy parametry te ustawione są dla drugiego poziomu listy (podrozdziałów 1.1, 1.2 etc.) – screen 7.
Kolejny bardzo ważny krok to przypisanie w oknie dialogowym „Definiowanie nowej listy wielopoziomowej” konkretnego nagłówka do poziomu listy. Jeżeli pominiemy ten krok, oczekiwany rezultat numeracji uzyskamy wyłącznie w odniesieniu do rozdziału pierwszego. Do poziomu pierwszego przypisujemy „Nagłówek 1”, dalej przechodzimy do poziomu drugiego listy i przypisujemy do niego „Nagłówek 2” – screen 8.
Przejdźmy do podrozdziałów, którym przypisaliśmy „Nagłówek 2”. Przyjmijmy, że nasz pierwszy podrozdział zatytułowaliśmy „Pojęcie i zakres logistyki dystrybucji” i chcemy żeby został on oznaczony formatem numeracji „1.1”, drugi „Kanały dystrybucji” (format numeracji 1.2), trzeci „Komputerowe wspomaganie zarządzania dystrybucją” (format numeracji 1.3).
Zaznaczamy podrozdział pierwszy („Pojęcie i zakres logistyki dystrybucji”). Klikamy w opcję „Lista wielopoziomowa” zlokalizowaną w zakładce „Akapit”, w menu „Narzędzia główne” i wybieramy jeden z dostępnych zdefiniowanych formatów w „Bibliotece numeracji”, z nazwą „Nagłówek”. Zaznaczonemu podrozdziałowi przypisujemy „Nagłówek 2” – screen 9.
W następstwie, gdy rozpoczniemy prace nad kolejnym rozdziałem do tytułu rozdziału przypisujemy „Nagłówek 1”, do podrozdziałów „Nagłówek 2” - screen 10.
W sytuacji, gdy spis treści posiada dodatkowe „podpodrozdziały” definiujemy kolejne nagłówki i przypisujemy je do kolejnych poziomów listy wielopoziomowej (patrz wpis 24, lipiec 2013).
Zdefiniowanie listy wielopoziomowej jest konieczne np. do wstawienia numeracji elementów graficznych pracy promocyjnej (rysunków, wykresów, schematów) w obrębie poszczególnych rozdziałów. Więcej na ten temat we wpisie 23, lipiec 2013.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wpis jest ciekawy? Prosimy o kilka słów komentarza....